tittle

Монтессорі-середовище

Сьогодні існує досить багато дитячих центрів та груп, в яких успішно практикують методику Монтессорі, де можна не лише провести з користю час з малюками, але й повністю зануритися в Монтессорі-середовище. Та не слід забувати, що виховання дитини починається з сім’ї і дому, де малюки проводять більшу частину свого часу, де формуються основні звички та навички, такі необхідні для дорослого життя. Саме тому дуже важливо створити комфортну домашню обстановку для повноцінного та гармонійного розвитку дитини.

Створити таку обстановку не так складно, як здається на перший погляд. Перш за все треба потурбуватися про те, щоб малюку було зручно, адже наші домівки облаштовані таким чином, щоб було зручно дорослим, а от малюкам серед «гігантських» та високих меблів живеться не просто.

Дитячі меблі по можливості повинні відповідати росту дитини. Обов’язково повинні бути дитячі стіл та крісло, за які малюк зможе самостійно сідати. Важливо, щоб меблі були легкими і малюк міг їх легко переставляти.

Монтессорі-середовище

„Предмети, що оточують дітей, повинні відповідати росту й силі дітей: лег­кі меблі, щоб діти могли їх легко переставляти, низькі шафи, замки, які легко відкриваються, ящики, які легко висувають­ся, легкі двері, які дитина може легко відкрити чи закрити… – ось яка обстановка схиляє до активності” М. Монтессорі.

Всі розвиваючі матеріали та іграшки повинні бути доступні для дитини, тобто розміщені на невисоких полицях чи стелажах. Ми собі, до прикладу, придбали стелаж від IKEA, на якому розмістили дитячі іграшки та книжки. Малюк у будь-який час може самостійно підійти до стелажа та легко дістати іграшку, якою хоче бавитися чи книжку, яку хоче почитати.

На думку самої Марії Монтессорі, середовище, в якому виховують дітей, повинно спонукати їх до діяльності. Повноцінний психічний та фізичний розвиток можливий лише за умов, оптимальних для її розвитку, самореалізації та самовдосконалення, і що головне за умови наявності права вибору у дитини.

В ідеалі ігрова кімната повинна бути просторою та з обмеженою кількістю меблів, щоб можна було по ній вільно пересуватися, адже дитина розвивається в русі та діяльності. Дуже добре якщо в кімнаті є рослини, догляд за якими прививає дитині любов до природи.

Ігрова кімната за Монтессорі має бути поділена на певні зони, в яких розміщуються відповідні розвиваючі матеріали та іграшки:

  • зона практичного життя (в цій зоні малюк освоює навички необхідні для того, щоб не залежати від дорослих у побутових справах. Тут він вчиться самостійно одягатися, мити посуд, користуватися кухонними приборами, прибирати, сортувати, змішувати, пересипати та переливати. Ігровими матеріалами для цієї зони можуть бути побутові предмети, такі як віник, совок, губка, дротик, щітка, тощо);
  • зона сенсорики (передбачає наявність іграшок з допомогою, яких у дітей формується уявлення про зовнішні властивості предме­тів: їхню форму, колір, величину, положення у просторі, а також запах і смак. Ця зона покликана сприяти розвитку периферійної нервової системи, що прискорюватиме розвиток центральної нервової системи – мозку);
  • зона математики (в цій зоні знаходяться матеріали, які допомагають дитині освоїти поняття кількості і зв’язати його з символом, малюк вчиться рахувати та виконувати різні математичні операції)
  • граматична зона (передбачає наявність матеріалів для навчання читанню, письму, основам граматики та розвитку мовлення. Тут можуть розміщуватися книги, а також  літери з шорсткого паперу або дерева, руховий алфавіт та інші);
  • космічна зона (основним завданням космічної зони є сформувати у дітей уявлення про Світ та місце людини в ньому. Сюди чудово підходять різноманітні іграшки пов’язані з географією, зоологією, історією, геологією та астрономією);

Для загального уявлення про Монтессорі-середовище додаю деякі фото дитячих кімнат створених за принципами цієї методики:

Монтессорі-середовище

 

Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище
Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище

Монтессорі-середовище

Читайте, також про Іграшки Монтессорі

Позначки:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *